Медиумите во САД денеска објавија дека американскиот претседател, Доналд Трамп, оддал многу доверлива информација за Исламска држава на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Вашингтон пост“ пишува дека информацијата што Трамп му ја открил на Лавров и на рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кислјук, ја обезбедил партнер на САД преку многу чувствителен разузнавачко-партнерски договор.

Инаку, Трамп минатата недела имал средба со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, во Белата куќа.

Советникот за национална безбедност на администрацијата на Трамп, Херберт Р. Мекмастер, ги отфрлил наводите на медиумите, оценувајќи ги како „лажни“.

Во САД и понатаму е во тек истрагата за наводната поврзаност на предизборната кампања на Трамп со Русија.