fbpx

Масовно и брзо тестирање во Банско за испитување на имунитетот на Ковид-19

-

Во бугарскиот планински град Банско, кој беше силно засегнат од новиот корона вирус во почетокот на епидемијата во март денеска ќе почне масовно тестирање со брзи тестови за да се утврди колку лица стекнале имунитет на новиот корона вирус.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на утринскиот брифинг на Оперативниот штаб за справување со Ковид-19 рече дека денеска ќе даде налог за почеток на оваа операција.

-Имаме податоци за епидемиолошката атмосфера во Банско, и ќе се види по локали, по места на средби на заболените дали луѓето што биле во контакт со вирусот имаат изграден имунитет – соопшти Тодор Кантарџиев од Оперативниот штаб.

Борисов одговарајќи на новинарско прашање соопшти дека Бугарија не може финансиски да си дозволи масовно тестирање на сите граѓани.

Инаку, според последните податоци што беа соопштени на брифингот, до 8 часот утрово во Бугарија досега има вкупно 531 дијагностицирани со Ковид-19, а од нив досега починале 23 лица. Просечната возраст на починатите изнесува малку над 65 години.

Од медицинскиот персонал, досега заразени со новиот корона вирус се 32, во што е вброен и најновиот случај – на една рентген-лаборантка.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course