fbpx

Масовно апсење на приврзаници на ИД во Турција

-

Турските власти рано утринава уапсиле повеќе од 100 наводни припадници на Исламска држава во голема операција во близина на Анкара, јавуваат турските медиуми.

Издадени се налози за апсење на вкупно 245 лице осомничени за поврзаност со ИД, уапсени се 101 лице, а за останатите се уште се трага.

Во акцијата учествуваат 1.500 полицајци, кои извршиле претрес на 250 локации ширум Анкара и запленети се документи поврзани со милитантната организација.

Турција веќе две години ја тресат напади извршени од Исламска држава. Во последниот од нив, на новогодишната ноќ во дискотека во Истанбул настрадаа 39 лице. По овој напад, турските власти ги засилија безбедносните мерки.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...