fbpx

Масовни убиства во околината на Мосул, јавува ОН

-

Милитантите на Исламска држава неделава убиле голем број луѓе околу Мосул, а забележано е наталожување на амонијак и на сулфур во цивилните области, кои се верува дека се користени како хемиско оружје, соопшти портпаролката на Обединетите нации (ОН), Равина Шамдасани.

Прво е откриена масовна гробница со околу 100 обезглавени тела во Хамам ал-Халилу, во близина на Мосул, а како што соопшти Шамдасани, тоа е една од многубројните гробници.

Изведени се јавни погубувања поради „предавство и соработка“ со ирачките безбедносни сили, поради кршењето на мобилните телефони и дезертерства.

Забележано е дека околу Мосул се распоредени припадници на ИД, најверојатно тинејџери или момчиња, кои носат елеци бомби.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...