Синоќа, околу 21.30 часот, во близина на булеварот Јане Сандански, во скопската населба Аеродром, група малолетници каменувале и го искршеле ветробранското стакло на такси-возило во кое се превезувале 18-годишно момче и уште две лица, информираат од МВР.

Според полицијата, по каменувањето, насилниците со контејнер за смет го попречиле патот на возилото, а потоа физички ги нападнале патниците. Во инцидентот, на 18-годишникот му била нанесена телесна повреда.

По пријавата на случајот и преземените мерки, екипи на СВР Скопје привеле тројца малолетници, од кои двајца на 16 и еден на 17-годишна возраст, против кои, по документирањето на случајот, ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Од полицијата додаваат дека работат на утврдување на иднетитетот и на другите лица што учествувале во насилството.