Шестнаесетгодишно момче од гостиварското село Добридол било тешко повредено со нож, во тепачка меѓу две групи што се случила синоќа на улица во центарот на Гостивар, соопшти полицијата.

Малолетникот околу 19.25 часот бил донесен во Медицинскиот центар во Гостивар со убодна рана во стомакот, а поради сериозноста на повредата е пренесен во Ургентниот центар во Скопје.

Според полициските информации, тепачката се случила околу 18.45 часот на булеварот Браќа Џиновски, во центарот на Гостивар. Во неа, од една страна, учествувале Е.Џ. (21) и Т.Л. (22) од Тополница, а од друга, 17-годишно момче од Сенокосе и 16-годишникот од Добридол.

Во тепачката Т.Л. извадил нож и го прободел 16-годишникот во пределот на стомакот.

Од полицијата информираат дека Т.Л. и Е.Џ. биле пронајдени и задржани во полициската станица во Гостивар. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот, а против инволвираните ќе бидат поднесени соодветни пријави.