Македонија во добра игра ја победи ракометната репрезентација на Тунис со осум гола разлика. Натпреварот заврши 33:25.

Ова е прв натпревар на Македонија на Светското првенство во Катар, кое почна вчера. Утре македонските ракометари играат со екипата на Иран, во 17 часот по македонско време.