fbpx

Ликвидиран познатиот екстремист Белмоктар

-

Влијателниот екстремист Моктар Белмоктар, кој пред две години нареди напад на алжирската рафинерија за производство на гас, убиен е за време на американските воздушни напади во Либија, соопштија властите.

Белмоктар и останатите борци се убиени во напад на источниот град Аждаби, објавија либиските власти.

САД потврдија дека Белмоктар бил мета, но не и дека загинал, јавува „Би-Би-Си“.

Пентагон соопшти дека нападот бил успешен и оти властите сè уште ги проценуваат резултатите. Портпаролот Стив Ворен рече дека дополнително ќе бидат објавени повеќе детали.

Претходно неколкупати било неточно објавено дека Белмоктар е убиен.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...