fbpx

Либиските џихадисти ја демантираат смртта на Белмоктар

-

Либиската џихадистичка група Ансар ашарија денеска демантираше дека нивниот лидер Моктар Белмоктар, загинал во американските воздушни напади извршени во текот на викендот во Либија.

Мета на нападите бил состанокот на Ансар ашарија на истокот на земјата.

Во соопштението, групата ги идентификувала седумте лица кои загинале во воздушниот напад, меѓу кои не се наоѓа Белмоктар и се тврди оти „ниту една важна личност не загинала“.

Ова не е првпат да биде објавено дека е убиен Белмоктар, кој пред две години нареди напад на алжирската рафинерија за производство на гас.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...