fbpx

Либија: Именувана влада на национално единство

-

Претставникот на Обединетите нации за Либија, Бернардино Леон, изјави дека е формирана влада на национално единство, по долготрајните и тешки преговори кои ставија крај на повеќемесечното двовластие во таа земја.

Во Либија постојат две влади, една во Триполи, која ја поддржуваат поранешните бунтовници, и друга, меѓународно признаена, во Торбрук, на истокот на земјата.

Леон рече дека е одлучен составот на националната влада на единство, која претставува чекор кон закрепнување на земјата, а претседател на новата влада ќе биде Фајез Сарај, член на државната влада од Триполи.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, и еврокомесарката за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, го поздравија именувањето на новата влада.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Д-р Жан Митрев не измислил лек за подобрување на видот

Не е вистина дека посочениот „лек“ О капс го измислил д-р Жан Митрев, ниту го препорачува, ниту има докази дека го подобрува видот, како што се тврди во објавата....