fbpx

Лекарската комора без став за моделот на приватизација на Итната помош

-

Една од најстарите организации и претставник на лекарската фела во Македонија, Лекарската комора нема став за тоа дали е подобро да се приватизира Итната медицински помош, пренесува „Порталб.мк“.

„Прво не знаеме дали ќе се приватизира, затоа и немаме став за ова прашање. Треба да видиме кој ќе ја изврши физибилити студијата, затоа и не се знае дали ќе се приватизира. Откако Министерството ќе обезбеди информации за претпријатието кое ќе ја спроведе анализата, тогаш ќе реагираме“, изјавија кратко од Лекарската комора.

Службата за Итна медицинска помош ќе подлежи на физибилити студија за да се најде подобар начин на функционирање. Анализа ќе ја врши еден од трите оператори колку што се пријавиле на повикот на Министерството, но имињата не се откриваат.

За да се зајакне служба за Итна медицинска помош, министерот за здравство Венко Филипче најави нови 12 амбулантни возила, од кои шест се распределени во Скопје, врз критериум кој што не постои, а останатите шест во други градови. Возилата се уште не се во употреба, а во меѓувреме службата најави 100 вработувања во текот на 2019 година.

Итната медицинска помош во Македонија функционира со стари и амортизирани возила, а нивниот број не кореспондира со бројот на жители во одредени градови. Имало случаи во тие возила да има и губење на човечки животи. За да се избегнат овие ситуации, Министерството за здравство вети замена на амбулантните возила врз основа на километражата, со што не се согласуваат автомеханичарите, бидејќи тие бараат замена на возилата врз основа на километражата во градовите надвор од Скопје, додека во Скопје, тоа треба да се врши врз основа употребливоста.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...