Ѕвездата на Кливленд кавалирс, Леброн Џејмс, минатата недела на своите тимски колеги им подарил нови часовници „епл“, како своевиден мотивациски гест пред почетокот на финалната серија во НБА-лигата, објави вчера „Кливленд.ком“.

Џемјс подароците на колегите им ги поделил во хотелот во Сан Франциско, каде престојувал тимот во пресрет на првите два меча што Кливленд ги играше со Голден Стејт вориорс, на гостински терен.

„Среќен сум што работам со извонредни партнери и секогаш кога можам, сакам да споделам со моите тимски колеги. Тоа е мој начин да им покажам дека ми се важни. Не е првпат и нема да биде ниту последен“, изјавил Џемјс за „Кливленд.ком“, пренесува „Хафингтон пост“.

Според „Хафингтон“, неговите колеги, како и досега, ќе можат да очекуваат уште подароци од марките „Епл“ и „Битс“.

Во 2008 година, Леброн инвестираше во новата компанија за слушалки на раперот Д-р Дре, која подоцна беше купена од „Епл“ за една милијарда долари. Според „И-Ес-Пи-Ен“, Леброн по финализирањето на договорот за продажба на компанијата, заработил околу 30 милиони долари.