fbpx

ЛДП на средба со либерал-демократските партии од ЈЕ

-

На лидерската средбата на либералните и либерално-демократските партии на Југоисточна Европа (ЛИБСЕЕН), одржана во Загреб од 7 до 9 ноември, на која учествувала и Либерално-демократската партија од Македонија, едногласно биле поддржани и усвоени препораките за реформите на медиумите и за независноста на новинарството во Република Македонија.

„Либерално-демократската партија, поаѓајки од своите идеолошко-политички вредности, го поддржа овој документ. Препораката беше прифатена едногласно и истата ќе биде проследена до конференцијата на европските либерали, АЛДЕ, за нејзино конечно усвојување на ниво на европската меѓународна асоциација на либерално-демократските партии“, соопштуваат од ЛДП.

Препораките за реформи во доменот на медиумите и на независносто новинарство во Македонија, ги подготви ЗНМ, Европската федерација на новинарите и Синдикатот на новинарите и на медиумите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...