fbpx

Лавров ги повика Вашингтон и Пјонгјанг да почнат преговори

-

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ги повика САД и Северна Кореја да почнат преговори, јавува руската новинска агенција РИА.

Лавров, како што пренесува „РИА“ изјавил дека Русија е подготвена да ги организира преговорите.

Официјална Москва веќе подолго време ги повикува Вашингтон и Пјонгјанг да одржат разговори за намалување на тензиите поради севернокорејската нуклеарна и ракетна програма.

Севернокорејското Министерство за надворешни работи вчера соопшти дека последните санкции на Обединетите Нации против Северна Кореја претставува објава на војна и потполна економска блокада на земјата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...