fbpx

Лавров: Да се истражат наводите за користење хемиско оружје во Сирија

-

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека е потребна темелна и непристрасна истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија.

Лавров на состанокот со катарскиот министер за надворешни работи во Москва, рече дека извештаите за употреба на хемиско оружје се појавиле откако екстремистите дошле до хемиско оружје.

– Тоа се случи откако борците на Исламска држава зазедоа такви фабрики во Ирак и во Либија. Сакаме тие наводи да се истражат темелно и непристрасно. Опасно е кога хемиското оружје ќе заврши во погрешни раце, чии било раце, затоа што хемиското оружје е забрането – рече Лавров.

Шефот на катарската дипломатија, Халид Бин Мухамед ал-Атијах, рече дека неговата земја смета дека режимот на претседателот Башар ал-Асад е нелегитимен и оти Сирија користела хемиско оружје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download coolpad firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course