fbpx

Лашкоска го искара Манчевски: Недолично е министер да дофрла на пратеници

-

Остра расправија избувна на денешното второ продолжение на 17 седница на собраниската Комисија за транспорт и врски и екологија кога во расправата за 3-от и 4-от амандман за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ реагираше зошто му се дозволува втора контрареплика на Благоја Деспотовски од ВМРО-ДПМНЕ.

– Не знам зошто се дозволува пак контрареплика кога секогаш сме работеле така. Првин збор, па реплика па контрареплика. Како може сега колегата да има контрареплика? – реагираше Поповска.

На тоа веднаш одговори Ане Лашкоска од ВМРО-ДПМНЕ, која ја води седницата како заменик-претседател на комисијата, велејќи дека и во оваа комисија и во други каде што таа е член никогаш немало ограничување на бројот на реплики и контрареплики.

Во тој момент министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски се вклучи во расправијата помеѓу членовите на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, а новинарите, кои беа на другиот крај на салата не можеа јасно да слушнат што вели. Веднаш потоа Лашкоска рече дека ќе зборува процедурално и на министерот Манчевски му се обрати со остар тон, порачувајќи му да се воздржи од какви било коментари и дека не е долично за еден министер да им дофрла на пратеници во Собранието и дека нема да ги исплаши пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Дофрлањето на Манчевски беше тивко, а тој потоа во изјава за медиумите објасни што рекол.

– Министре, ќе Ве молам не дофрлајте. Ако мислите дека ќе не исплашите, нема. Не е во ред министер да им дофрла на пратеници на Собранието – рече Лашкоска.

Дебатата продолжи и понатаму, а откако беше прогласена пауза околу 12 часот, министерот за информатичко општество образложи дека не изрекол закана.

– Сега ќе цитирам точно што реков: Се сеќаваме сите како поминавте во времињата кога си реплициравте самите на себе, алудирајќи на петте месеци кога Собранието… државата, беше заробена со беспредметните меѓусебни реплики и контрареплики на пратениците од сегашната опозиција, кога не дозволуваа демократски трансфер на власта. Тоа е единствено нешто што кажав. А кој тоа го смета за закана, навистина не знам – одговори Манчевски на новинарско прашање.

Premium WordPress Themes Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free
download micromax firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course