fbpx

Курдите и Дамаск склучија воен сојуз против турската офанзива

-

Курдската администрација во северна Сирија објави дека е постигнат договор со сириската влада во Дамаск за распоредување на сириски трупи во близина на границата со Турција, за да се одговори на офанзивата што ја спроведува Анкара.

„За да ја спречиме и да се спротивставиме на агресијата, постигнат е договор со сириската Влада според кој сириската армија може да се распореди долж сириско-турската граница за да им помогне на Сириските демократски сили (СДФ)“, објави курдската администрација на својот профил на Фејсбук.

Овој сојуз уследува откако САД објавија конечно повлекување на сите свои војници од Сирија, а војската на САД беше најсилниот сојузник на Курдите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes
online free course