fbpx

Кредит од 305 милиони евра за Македонија од ЕБОР

-

Средства во вкупен износ од 305 милиони евра на Македонија ѝ одобри Европската банка за обнова и развој. Од нив 145 милиони евра се за втората фаза од железничката пруга кон Бугарија, односно Бељаковце – Крива Паланка, и 160 милиони евра се за Програмата за национални патишта.

Од Министерството за финансии информираат дека средствата се добиени со рок на отплата 15 години со грејс-период од четири години и каматна стапка која во моментов изнесува 1,15 проценти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...