Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, денеска во Њујорк ќе се сретне со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. Средбата Нимиц – Коѕиас ќе биде во рамки на патувањето на грчкиот министер за надворешни работи во Њујорк на состаноци за кипарското прашање, чии преговори се особено интензивирани во овој период.

Главната цел на посетата на Коѕиас на Њујорк и на Обединетите нации е средбата со новиот генерален секретар на ОН, Антонио Гутереш, на која двајцата политичари се очекува да се фокусираат главно на прашањето за Кипар пред новата рунда разговори во Женева.

Спорот за името ќе се најде попатно на агендата на Коѕиас, кој ќе го искористи присуството во ОН да поразговара и со посредникот Нимиц околу македонско-грчките врски и преговорите за името. Коѕиас и Нимиц минатата година се сретнаа двапати, еднаш во април во Луксембург, а вториот пат во Њујорк за време на Генералното собрание. Од средбите немаше некакви конкретни резултати, ако се има предвид дека преговорите се на стенд бај поради политичката криза во Македонија. Ова ќе биде нивна трета заедничка средба додека трае кризата во Македонија, а последната заедничка рунда преговори беше во 2014 година.

За потсетување, весникот „Катимерини“ пред извесно време пишуваше дека Нимиц е подготвен да ги реактивира преговорите со двете страни веднаш по македонските избори и штом се избере нова влада. Грчката страна исто така очекува стабилна влада која ќе може да биде силен преговарач околу решавањето на разликите за името. Нимиц на почетокот на 2016 година во интервју за грчката телевизија „Скај“ изрази разочараност што преговарачкиот процес е привремено принудно стопиран и апелираше веднаш по изборите и двете страни повторно активно да му се посветат на процесот за наоѓање заеднички прифатливо решение.

И грчката и македонската страна изминатава година отворено се посветија на зачестени средби за зајакнување на меѓусебната доверба и соработка, ставајќи го политичкиот спор во втор план.