fbpx

Коцијанчич: Брисел е загрижен за негативната реторика и повикува на одговорно однесување

-

Европската комисија денеска повика да не се врши притисок врз Државната изборна комисија и судството.

– Комисијата ги регистрираше прелиминарните резултати и исходот од приговорите и сега ги чека одлуките од жалбениот процес. На релевантните државни власти, вклучувајќи ја Државната изборна комисија и судот, треба да им се овозможи да работат непречено, без притисок и политичко мешање – изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашање на „Мета“ за тоа како ги коментираат протестите пред ДИК.

На прашањето како го коментираат говорот на омраза на протестите и негативната реторика на ВМРО-ДПМНЕ кон странските амбасадори и дипломати во Македонија, од Комисијата истакнаа дека политичките партии треба да се однесуваат одговорно и да не ја поткопуваат довербата во институциите.

– Особено сме загрижени поради тензиите во изминатите денови и зголемената негативна реторика. Комисијата ги повикува сите заинтересирани страни да се однесуваат одговорно за да се зајакне довербата на граѓаните во јавните институции и во демократскиот процес – рече Коцијанчич.

Од Брисел повторија дека очекуваат брзо конституирање на новиот парламент и формирање нова влада, како и имплементација на реформите со кои ќе се решат систематските проблеми со владеењето на правото низ реформските приоритети и спроведувањето на претходните политички договори.

Од Комисијата порачаа дека ќе продолжат да ја поддржуваат земјата во нејзината европска интеграција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...