fbpx

Котевски: Заев бара и ТВ-дуел и други нешта, но не треба сè да му се прифати

-

Зоран Заев повикува на многу работи, но тоа не значи дека сè треба да му се исполни, па ниту ТВ-дуел, рече за „Мета“ директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, одговарајќи на нашето прашање дали Никола Груевски ќе одговори на повикот на својот политички опонент, лидерот на СДСМ, и ќе прифати телевизиски дуел.

– Заев повикува на многу работи. Повикува на отворање и на редефинирање на Охридскиот рамковен договор, повикува на воведување двојазичност на целата територија на државата. Но, тоа не значи дека сè треба да му се прифати и да се исполни, па така и ова – ни изјави Котевски.

Лидерот на СДСМ од почетокот на изборната кампања, неделава, неколкупати го повика Груевски на телевизиско соочување, но не доби одговор од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Ајде Никола, повели на дуел, да ги соочиме фактите, да те прашам што ги боли граѓаните, па да ја платиш цената пред екраните за тоа што не се повлече три дена по „бомбите“. Ако си тоа што велиш дека си, нема да бегаш. Прифати дуел или замини среде кампања во политичката историја на Македонија. Пенкалото е кај граѓаните на Македонија! Тие на 11 декември ќе изберат живот во Македонија! Режимот ќе падне на изборите!“, рече Заев од митингот во Крушево.

Националниот радиодифузен сервис, „Македонска радио-телевизија“, ќе организира предизборно соочување на четворицата лидери на најголемите политички партии, три дена пред изборите, на 8 декември.

– Веќе испративме покани до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети, и на ДПА, Мендух Тачи, за дебата на 8 декември. Досега сè уште никој не ни одговорил на поканата. Одговор, најверојатно, ќе добиеме последната недела пред избори и се надевам дека лидерите ќе прифатат – вели за „Мета“ уредничката на МРТВ, Санта Аргирова.

Истиот ден, на 8 декември, на телевизија „Телма“ треба да се соочат носителите на листата во четвртата изборна единица, каде се среќаваат лидерите на двете најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев. Освен нив, носители на листа во таа изборна единица се и поранешниот разузнавач Слободан Богоевски од Коалицијата за промени и правда, како и поранешниот премиер Љубчо Георгиевски од ВМРО за Македонија.

Водителот од „Телма“, Боби Христов, на својот фејсбук-профил информираше дека дел од носителите на изборните листи го прифатиле телевизиското соочување, а од четвртата изборна единица досега поканата ја прифатиле тројца носители.

Никола Груевски избегнува телевизиско соочување уште од 2006 година, кога и дојде на власт.

Последното соочување меѓу Груевски и Заев се случи пред точно една деценија во емисијата „Чуму“ на новинарот Александар Чомовски на телевизијата А1, но во поширок состав. Тогаш, на Чомовски му гостуваа Груевски, како премиер, со својот „мини-кабинет“ и Заев, како потпретседател на СДСМ, со повеќе експерти и новинари.

Досега јавноста не била сведок на директен ТВ-дуел на претставниците на најголемите македонски партии откако Груевски ја предводи ВМРО-ДПМНЕ од 2003 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lenevo firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course