fbpx

Корнелија Давчева избрана за претседател на Апелациониот суд – Штип

-

На една година пред пензија, судијката Корнелија Давчева беше избрана за претседател на Апелациониот суд во Штип, на седница на Судскиот совет. Давчева доаѓа на местото на струмичанецот Наќе Ѓеоргиев, кој од штипска Апелација во февруари годинава напредуваше во Врховниот суд.

Новоизбраната претседателка има триесетгодишен стаж во судовите во Штип. Кариерата ја почнала во Основниот суд за здружен труд, потоа во 1990 година е избрана за судија во Основниот суд – Штип, а во 1996 година, кога е основан Аплециониот суд, е унапредена во апелациска судијка. Од тогаш до денес, работи на кривични предмети.

Судскиот совет вчера избра и нов претседател и во гостиварска Апелација, каде е именуван судијата Беким Мехмеди, додека Мирослав Георгиевски со одлука на Судскиот совет, стана судија на Основен суд Кратово.

Судскиот совет направи избор на судии поротници на Основен граѓански суд Скопје, Основен суд Велес и Основен суд Штип.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download coolpad firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free