fbpx

Корисниците на парно од БЕГ оштетени за 6,66 милиони евра, МВР со кривични пријави за поранешна Регулаторна

-

МВР поднесе кривична пријава против поранешни членови на Регулаторната агенција за енергетика (РКЕ), поради издавање лиценца за работа на „Балкан енерџи груп“, кој е операторот што снабдува најголем дел од Скопје со топлинска енергија, но и поради тоа што овозможиле оваа компанија незаконски да дојде до поголем профит.

Вкупната штета што со тоа им е нанесена на приклучените на парно во Скопје, кои биле корисници на БЕГ е проценета на 6,66 милиони евра.

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР поднел кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување против Д.П. (51), пpетседател и член на РКЕ до јуни 2018 година, потоа С.Ј. (61), која е и поранешен и актуелен член на РКЕ, како и против В.К. (65) и Е.М.В. (51), поранешни членови на РКЕ до март 2017 година.

Тие се товарат дека спроотивно на Законот за енергетика и Правилникот за лиценци за вршење на енергетски дејности, во декември на три правни субјекти им доделиле лиценци за вршење на регулирано производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија, без при тоа да бидат исполнети условите и критериумите објавени во ноември 2012 година со јавните повици за три оператори – за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија.

Станува збор за фирмите „Производство на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ“, „Дистрибуција на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ“ и „Снабдување со топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ“.

Покрај тоа, како што наведува МВР, осомничените во 2013, 2014, 2015, 2016 и 2017 година, противправно и спротивно на Правилникот за цени и системски услуги, донеле Одлуки за утврдување на регулиран максимален приход, со кои на трите фирми од конгломератот Балкан Енерџи Груп им се признавал трошок поголем од дозволениот и со тоа им било овозможено да остварат приход поголем од регулираниот дозволен максимален приход.

Вкупната штета што со тоа им е нанесена на граѓаните – корисници на услуги е проценета на 6,66 милиони евра, тврди МВР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сојуз на средношколци: Периодов да се внимава на менталното здравје на учениците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, но и до сите деца, родители и граѓани. Нема достојни зборови кои можат да ја опишат...