fbpx

Копале канал за фекална канализација, ископале римски саркофаг

-

При копање на канал за фекална канализација на булеварот Партизански одреди во населбата Карпош 4, вчера биле пронајдени камен саркофаг од 2-от век, односно од римско време, како и римски надгробни олтари (кипуси), извести Националниот конзерваторски центар.

Екипите ангажирани од Град Скопје ги повикале експертите, па артефактите биле извадени во присуство на Вера Атанасовска, археолог – виш конзерватор и директорот на Центарот, Коле Чапкановски, како и Ленче Јованова, археолог од Музеј на Град Скопје.

Новата локација на саркофагот и кипусите ќе биде археолошкиот локалитет Скупи, велат од Националниот конзерваторски центар.

Градоначалникот на Град Скопје на денешната прес-конференција рече дека археолошките откритија нема да го попречат одвивањето на градежните работи.

„Дозволено ни е да продолжиме, а се што како археолошки наоди можеби ќе се пронајде, ќе биде дислоцирано на соодветен начин“, соопшти Шилегов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...