fbpx

Компаниите бараат етички кодекс за работа на цариниците

-

Стопанските комори во соработка со УСАИД спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, со кој на компаниите им се помага полесно да ги имплементираат законите што се однесуваат на нивното работење.

Честите законски измени изминатите години им создваа проблеми при работењето, а покрај тоа компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија.

Покрај проблемите детектирани при примената за Законот за работни односи, даноците, животната средина, компаниите упатиле забелешки и на работењето на царинските работници, па оттука бараат етички кодекс за нив.

– Компаниите детектирале непрофесионален однос кај дел од царинските службеници, односно субјективно и различно толкување на законите. Оттука, бараат етички кодекс за нивната работа. Исто така, во поглед на царината, тие бараат царински олеснувања за малите и средни претпријатија, намалување на глобите доколку се утврдат грешки при царинењето кои некогаш се и од технички карактер – изјави Павлина Димовска, правен советник за регулатива во рамките на УСАИД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
free online course