По дводневна пауза, утре во 11 часот ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, на која ќе се расправа за буџетот за 2018 година. Првото продолжение на оваа седница се одржа во понеделникот, а претседателката на Комисијата, Лилјана Кузмановска, за вчера и за денеска не закажа термин.

Овој потег на Кузмановска беше критикуван и од политичарите и од јавноста, а пратениците на СДСМ претпладнево побараа од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да назначи нов претседател на ова парламентарно тело за да продолжи расправата за новата државна каса.

ВМРО-ДПМНЕ и Беса имаат поднесено 270 амандмани за предлог-законот за буџетот.