fbpx

Комисиската расправа за буџетот за 2018 година ќе продолжи утре

-

По дводневна пауза, утре во 11 часот ќе продолжи седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, на која ќе се расправа за буџетот за 2018 година. Првото продолжение на оваа седница се одржа во понеделникот, а претседателката на Комисијата, Лилјана Кузмановска, за вчера и за денеска не закажа термин.

Овој потег на Кузмановска беше критикуван и од политичарите и од јавноста, а пратениците на СДСМ претпладнево побараа од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да назначи нов претседател на ова парламентарно тело за да продолжи расправата за новата државна каса.

ВМРО-ДПМНЕ и Беса имаат поднесено 270 амандмани за предлог-законот за буџетот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...