fbpx

Комисијата на ОЈО за следење изборни нерегуларности добила неколку пријави

-

Комисијата за следење на евентуални изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на Република Македонија преку писмено соопштение информираше дека ги следи сите случувања за време на изборниот процес и за време на гласањето.

Во сите јавни обвинителства во Република Македонија, покрај редовните дежурства, организирани се и дополнителни дежурства од јавни обвинители за приоритетно, итно да се постапува по предмети поврзани со изборниот процес.

„До овој момент, во основните јавни обвинителства има неколку пријави за изборни нерегуларности, за кои надлежните основни јавни обвинителства преземаат дејства во насока на утврдување на фактите за постоење елементи на сторени кривични дела предвидени во глава 16 од Кривичниот законик – кривични дела против изборите и гласањето. Комисијата за следење на изборни нерегуларности продолжува да ја координира работата на јавните обвинителства во врска со откривање и гонење на сторители на кривични дела поврзани со изборите, за што во континуитет јавноста ќе биде известувана“, се вели во соопштението од Комисијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...