fbpx

Кој е Фијат Цаноски: бизнисмен, пратеник и непријател на власта

-

Главна тема на денешната прес-конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше уривањето на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски. Тој беше и пратеник како претседател на партијата ПЕИ, која коалицираше со СДСМ во предизборната коалиција „Сојуз за иднината“.

Цаноски е еден од основачите на првиот приватен факултет – Факултетот за општествени науки (ФОН) со насоки европско право и право на ЕУ, дипломатија и меѓународна политика и банкарски менаџмент. Во 2006 година, го создава приватното средно училиште „Петта приватна гимназија“.

Во 2006 година, ја формира Партијата за европска иднина – ПЕИ, која истата година учествува и на парламентарните избори.

Објектот „Космос“, кој е во сопственост на Цаноски, е урнат во 2011 година.

Цаноски беше пратеник во три собраниски мандати.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....