fbpx

„Кодак“ ќе претстави паметен телефон на „Консумер електроникс шоу“

-

Пионерот во производството на фотокамери на саемот „Консумер електроникс шоу“ во јануари ќе претстави паметен телефон со „андроид“ за љубителите на фотографијата. Од „Кодак“ потекнува само името.

Многумина љубители на фотографијата уште веруваат во „Кодак“ иако фирмата во меѓувреме банкротираше и потоа се преориентира на дигитален печат. На „Консумер електроникс шоу“ ќе биде претставена нова серија паметни телефони со „андроид“, коишто ќе овозможат висококвалитетно фотографирање со едноставно ракување. Добриот квалитет на камерата се подразбира, а се најавуваат и солидни апликации за обработка и за дистрибуција на фотографии.

Други детали засега не се познати. Производител на телефонот не е „Кодак“, туку групацијата „Булит“.

Освен паметниот телефон, „Кодак“ ќе претстави и флеш-дискови и други уреди за запишување, батерии и полначи, како и вообичаеното изобилство од прибор за фотографирање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...