fbpx

Кочан не се чувстува виновен за „Труст“, СЈО најави дека ќе го докаже спротивното

-

Не се чувстувам виновен, изјави бизнисменот Сеад Кочан на главната расправа од судењето за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство, кое почна денеска во Кривичниот суд во Скопје.

Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, како и фирмите „Трансмет“, „Силекс Неметали“ и „Вато“, СЈО ги товари дека со невистинити и фалсификувани документи добиле тендер на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) вреден 17 милиони евра.

Адвокатите на обвинетите побараа од судот одложување на рочиштето, бидејќи не им биле дадени сите докази на увид, но судијката Лидија Зимбовска го одби нивното барање и одлучи да почне главната расправа од судењето.

Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски во воведните зборови истакна дека со доказите што ќе ги презентираат, ќе докажат дека обвинетите биле водени од убедувањето дека криминалот се исплати и дека трупањето пари и збогатувањето на штета на граѓаните е активност што поминува во Македонија. Тој рече оти ќе докажат дека со куп невистинити документи, во случајот биле погазени принципите на здравата конкуренција и дека биле изиграни правилата на јавните набавки.

– Пред лицето на правдата денеска стои криминално здружение кому единствен и главен сврзувачки елемент му е незаконскиот профит. Предметот го формиравме под името „Труст“, иако не се работи за здружување согласно на економската и финансиска моќ, туку за да алармираме дека станува збор за обединување кое е мотивирано заради црпење на незаконски профит и елиминирање на конкуренцијата – рече Бубевски и побара од судот обвинетите врз основа на доказите да бидат прогласени за виновни за кривичните дела кои им се ставаат на товар.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download huawei firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course