fbpx

Кина сака соработка со Трамп

-

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, изјави дека единствен начин на одржување стабилни односи меѓу Кина и САД е меѓусебно почитување врз основа на заедничките интереси. Спротивното, како што наведува, може да доведе до „нови компликации“ во тие односи.

Кинеските власти неколкупати изразија сериозна загриженост по изјавите на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, кој се закани дека САД ќе имаат односи со Тајван без разлика на досегашната американска практика на почитување на политиката на „единствена Кина“.

Ванг рече дека Кина ќе вложи напори за соработка со САД и дека не сака „нови компликации и нејаснотии“ кои би можеле да ги поткопаат билатералните односи.

Новоизбраниот американски претседател дополнително беше мета на критики на Пекинг по неодамнешниот телефонски разговор со претседателот на Тајван, Чај Инг-вен.

Тајван се одвои од Кина по завршувањето на граѓанската војна во 1949 година и по поразот на националистичката партија Коумингтанг, но Пекинг и понатаму го смета за дел од кинеската територија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...