fbpx

Киднапирани српски државјани во Либија

-

Службеничка на српската амбасада во Либија и нејзиниот возач биле киднапирани попладнево во градот Сабрат.

На колоната возила, во која бил и амбасадорот, било пукано, при што ранет е еден либиски државјанин, а амбасадорот не е повреден. Киднапираните државјани на Србија биле во другиот автомобил.

Во соопштението на министерството за надворешни работи на Србија се наведува дека двајца службеници на Амбасадата на Република Србија во градот Сабрат во Либија се киднапирани во попладневните часови.

„Киднапирани се Слаѓана Становиќ и Јовица Степиќ. Министерството за надворешни работи ги извести и службите за безбедност. Потпретседателот на владата и шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, по тој повод разговараше со министерот за надворешни работи на Либија, Мохамед Имхамид Абдулазиз“, се наведува во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...