fbpx

Киднапирани четворица Италијанци во Либија

-

Четири италијански градежни работници се киднапирани во Либија, соопшти италијанското министерство за надворешни работи.

Работниците се киднапирани околу комплексот на нафтената компанија ЕНИ, на подрачјето на Мелитах, западно од Триполи.

Формирана е кризна единица која е во постојан контакт со семејствата на киднапираните.

Министерство потсети дека италијанската амбасада во Либија е затворена од 15 февруари и оти оттогаш им е порачано на Италијанците да ја напуштат земјата поради хаотичната ситуација.

Во Либија владее хаос по соборувањето и по убиството на либискиот лидер Моамер ел Гадафи. Либија е поделена меѓу меѓународно признаената влада со седиште во Тобрук, на истокот, и другата влада во Триполи, која ги поддржува исламските бунтовници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...