fbpx

Кичевската полиција запленила повеќе од 50 лажни банкноти, три лица се приведени

-

Екипа на кичевската полиција вчера попладне извршила претрес на возило, сопственост на фирма од Скопје, и привела три лица кај кои биле пронајдени повеќе од 50 фалсификувани банкноти во апоени од 500 денари, информира МВР.

Претресот на возилото и на трите лица во него бил извршен по наредба на Основниот суд Кичево поради постоење основан сомнеж дека се превезуваат фалсификувани пари.

Како што информираат од МВР, вчера околу 16.15 часот на магистралниот пат Охрид – Кичево, полициски службеници извршиле претрес во автомобил марка „фолксваген голф“ сопственост на скопската фирма „Адријус“, кое го управувал 44-годишниот Т.А. од Скопје, а сопатници му биле Б.И. (45) од село Сарај и И.К. (47) од Скопје.

„При претресот на лицата и на возилото биле пронајдени 51 фалсификувана банкнота од 500 денари во чанта на И.К., нотес со евиденција каде ги пуштал во оптек, а уште три банкноти од 500 денари биле пронајдени во возилото. Лицата се приведени за понатамошна постапка“, стои во информацијата на МВР за случајот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...