Најмалку 28 патиници се убиени кога милитатите на групата Ал Шабаб киднапирале автобус во североисточниот дел на Кенија, на границата со Сомалија, соопштија властите во Кенија.

Групата Ал Шабаб ја презеде одговорноста за нападот, соопштувајки дека тоа е одмазда за нападите врз џамии во пристанишниот град Момбаса.

Кенија е мета на напади на милитантите од Ал Шабаб откако испрати свои војници во Сомалија, во октомври 2011 година.