Апелациониот суд Скопје го прифатил барањето на поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за затворскиот притвор во Шутка да ѝ биде заменет со домашен притвор, јавува телевизија „Телма“.

Ваквата одлука доаѓа на само неколку дена пред 3 декември, за кога е закажан почетокот на судењето во Основниот кривичен суд – Скопје на Катица Јанева, Бојан Јовановски и Зоран Милевски – Кичеец, кои се обвинети за рекетирање во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Поранешната претседателка на СЈО, Катица Јанева беше притворена речиси три месеци. На 21 август годинава беше однесена во затворот „Шутка“ поради обвинение за злоупотреба на службената положба и овластувања.