fbpx

Канада ќе прими 300.000 мигранти во 2017 година

-

Канада ќе прими 300.000 мигранти во 2017 година, соопшти министерот за имиграција на таа земја, Џон Мек-Келум. Планот за бројот на мигранти беше да достигне 260.000 до 2015 година, но границата беше поместена нагоре поради, како што изјави министерот, посебните околности кои се случија поради мигрантската криза во Сирија.

Поради тоа што Канада се соочува со стареење на нацијата, државата има потреба од прилив на мигранти, кои, меѓу другото, се очекува да го зголемат економскиот пораст на државата. Владиниот совет за економски пораст препорача горната граница за прием на мигранти да биде 450.000 лица.

„Толкав број мигранти во Канада може да биде достигнат подоцна, но тоа нема да се случи во 2017 година“, изјави министерот за имиграција, Џон Мек-Келум.

Канада има околу 35 милиони жители. Поради социо-економските околности со кои се соочува државата, политиката на примање мигранти наложува тие да бидат вешти работници и познавачи на економското работење.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...