Претпладнево, околу 11 часот, од зградата на Специјалното јавно обвинителство излезе бизнисменот Орце Камчев. Тој зградата ја напушти брзо, без даде изјава на новинарските екипи, кои од утрово се пред зградата на СЈО во исчекување кој следен ќе се појави на распит во обвинителството.

Засега нема официјални информации дали Камчев бил на распит во СЈО и доколку бил, во кое својство.

Камчев е еден од сопствениците на „Медиа принт Македонија“, на болницата „Аџибадем Сиситина“, „Орка холдинг“, „Стопанска банка – Битола“, ЗИГ „Пелагонија“ и на други фирми. Според последната листа на „Форбс“, Камчев, кој важи за близок до власта, е најбогатиот човек во Македонија.