Во самоубиствен напад источно од Мосул загинаа најмалку 70 ирачки војници.

Нападот се случил во близина на селото Билавет, во акција на ирачката војска за ослободување на Мосул, кој е под контрола на Исламска држава.

Бомбашот самоубиец најверојатно е член на терористичката организација.

Ирачкиот премиер Хајдер Абади во саботата соопшти дека почна операцијата за ослободување на Мосул, а во акцијата учествуваат 30.000 ирачки војници и 4.000 борци на курдските сили.