fbpx

Јемен: Уништен главниот нафтовод

-

Вооружени припадници на племињата го дигнаа во воздух главниот нафтовод во Јемен, поради што е запрен извозот на нафта, соопшти јеменското министерство за одбрана.

Нафтоводите и гасоводите во Јемен се честа мета на членовите на племињата кои се во судир со централната власт, што предизвикува недостиг на гориво и намалување на заработувачката на сиромашната земја.

На веб-страницата на министерството се наведува дека нападот е извршен во провинцијата Мариб и оти поради тоа е запрена испораката на нафта во извозните терминали на брегот на Црвено Море.

Низ овој нафтовод дневно се транспортираат околу 70.000 барели нафта.

Јемен не е значаен произведувач на нафта на светско ниво, но со продажбата на нафтените деривати остварува 90 отсто од своите девизни приходи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...