fbpx

Јанкулоска на „Самит за борба против насилниот екстремизам“ во Вашингтон

-

На тридневниот „Самит за борба против насилниот екстремизам“ што ќе се одржи во Стејт департмент, по иницијатива на американскиот претседател Барак Обама, денеска ќе учествува министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, заедно со претставници од 60 држави како дел од антитерористичката коалиција.

Целта на Самитот е да се развие агенда за дејствување и за соочување со феноменот на насилниот екстремизам, преку поврзување на претставниците на националните и на локалните влади од целиот свет. На Самитот ќе се обратат американскиот претседател Барак Обама, државниот секретар Џон Кери и генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун. Предвидено е обраќање да има и министерката Јанкулоска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...