fbpx

Јакимовски: Предавници имало и ќе има, а хиените секогаш ќе бидат лешинари

-

Да се сака земјата и народ е гревот што се става на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и на тие што ја водеа оваа влада, но таков грев не може да има. На власт сега дојде режим кој е подготвен да продаде се само за да владее, рече Стевчо Јакимовски од ГРОМ на 16. вонреден Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово.

– Сакам да му се заблагодарам на досегашниот претседател Никола Груевски кој покажа нов начин на менаџирање на владата, ние бевме сведоци дека е секојдневно на средби со граѓаните, дека отвора секој ден нови објекти, нема граѓанин кој не се офајди од оваа власт – дали се тоа пензионерите, администрацијата, 300-400 илјади луѓе кои ги легализираа домовите по едно евро. Скопје е поубаво од било кога. Лавот е најсилно суштество, но кога ќе му се соберат десетина хиени, по кратка борба ја напушта битката. Но хиените секогаш ќе бидат лешинари – вели Јакимовски.

Тој рече дека мора сите да застанат заедно со цел да се запрат, како што рече, налудничавите идеи на власта за Македонија и додаде дека за тоа ВМРО-ДПМНЕ ја има поддршката од ГРОМ.

-Предавници имало и ќе има, но ние партиите мора да застанеме цврсто зад носачот на авиони што се вика ВМРО-ДПМНЕ за на изборите да се порази режимот – додаде Јакимовски.

Васе Доневски, членот на верификационата комисија информираше дека на вториот ден од конгресот се дојдени дополнителни седум делегати.

-Пред малку Комисијата за верификација заседаваше и констатира дека денеска се дојдени плус 7 делегати, така да вкупната бројка од 411, се зголеми на 418, истакна Васе Доневски, член на верификационата комисија.

Без ниту еден глас „против“ и „воздржан“, односно со сите гласа „за“, Конгресот ги верификуваше мандатите на дополнителниот број на делегати.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...