fbpx

Јакимовски: Одлуката на Иванов е донесена под огромен притисок

-

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денеска на прес-конференција рече дека неговата партија е крајно изненадена од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари против кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, има правосилна судска одлука.

– Запрепастувачки е што оваа одлука се носи во момент кога имаме нефункционална техничка влада, распуштен парламент, а со ваквата одлука претседателот ја загрозува единствената институција од витално значење. Очигледно е дека некој извршил огромен притисок врз претседателот на државата за тој да донесе ваква одлука. Дилемата е дали притисокот врз Иванов се извршил од „чадорот“, откако увидоа дека Зоран Заев не е вистинскиот избор за спроведување на нивното сценарио – вели Јакимовски.

Лидерот на партијата додава дека опозицијата во континуитет трпи пораз од владејачката коалиција.

– Истиот „чадор“ е сведок и го преживува поразот од СЈО, на кое по седуммесечна истрага, највисок дострел му е сознанието дека додека го апселе Љубе Бошковски, полицајците му упатиле пцости – рече Јакимовски.

Според ГРОМ, секој што направил криминал, без оглед дали е од власта или од опозицијата, треба да одговара за своите постапки.

Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course
download coolpad firmware
Download Premium WordPress Themes Free
online free course