fbpx

Издадени налози за апсење на 189 судии и обвинители во Турција

-

Турските власти издадоа налог за апсење на 189 судии и обвинители во земјата во рамки на истрагата за неуспешниот државен удар од 15 јули, јавуваат турските медиуми.

Лицата се обвинети за користење на апликацијата „бајлок“, која, како што наведуваат властите, била средство за комуникација на пучистите.

Меѓу осомничените се претставници на министерството за правда, судии на Касациониот суд и на Државниот свет. Од судовите во Истанбул осомничени се 30 судии, а другите се од други градови во Турција.

Турската влада за организирање на пучот го обвини муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој во доброволен егзил живее во САД.

Повеќе илјади лица се притворени по неуспешниот државен удар во Турција, а десетина илјади вработени во државните институции се обвинети или суспендирани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...