fbpx

Иванов се обрати на средбата на Европската група

-

Претседателот Ѓорге Иванов се обрати на вчерашната средба на 38. Европска група на Трилатералната комисија во Белград. Тој се осврнал на проблемите со кои се соочува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, селективниот пристап и двојните стандарди кон Македонија, толерирањето на непочитувањето на меѓународното право и меѓународните обврски, на пресудата од Меѓународниот суд за правдата.

Иванов учествувал и се обратил на дебата на тема „Земјите од регионот на патот кон ЕУ“. По воведните обраќања во рамките на дебатата, на прашања на членови на Трилатералната комисија, тој предупредил за можните последици по безбедноста на регионот, предизвикани од состојбата статус-кво во евроатлантските интеграции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...