fbpx

Иванов: Да ги надминеме поделбите и да се сплотиме околу државните интереси

-

Се надевам дека во годината што доаѓа ќе смогнеме сила да ги надминеме поделбите, да ги отфрлиме предрасудите и да се сплотиме околу државните интереси, истакна претседателот на државата Ѓорге Иванов во своето новогодишно обраќање до граѓаните на Македонија.

Тој оцени дека изминатава година бевме соочени со многу предизвици и премрежија, а политичката атмосфера „непријатно се одрази на целото општество и на секој од нас посебно“.

– Искрено се надевам дека во годината што доаѓа ќе се посветиме на убавите и позитивни нешта. Се надевам дека ќе смогнеме сила за да ги надминеме поделбите, да ги отфрлиме предрасудите, да се сплотиме околу државните интереси и да зачекориме на вистинскиот пат. Пат што води до поквалитетен живот, просперитет, благосостојба за сите наши граѓани. Да живееме во праведно општество втемелено врз вистината, слободата и мирот. Затоа, ви посакувам новата година да ја започнеме со позитивни мисли, и силна верба и надеж дека можеме да ги исполниме нашите искрени желби. Во новата година, посакувам повеќе да ја сакаме нашата заедничка татковина Република Македонија, и секој од нас да даде личен придонес за едно поубаво општество за нашите деца, родители, роднини, соседи и пријатели – порача Иванов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства, останатите ќе почекаат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски најави дека од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична...