Исламска држава наводно потврдила дека нејзиниот досегашен лидер Абу Бакр ал Багадади е убиен, пренесува телевизијата „Ал Сумарија“.

Мрежата се повикува на извор од Ирак, кој тврди дека ИД составила кратко соопштение во кое објавува дека Багдади е мртов, како и дека имаат нов калиф, но неговото име не е објавено.

Руското министерство за одбрана минатиот месец објави непотврдени информации дека во еден воздушен напад руската војска го убила лидерот на ИД и 300 други екстремисти.

Подоцна рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, изјави дека нема докази за тоа, но дека Багдади најверојатно е убиен во тој напад.