Припадниците на Исламска држава тврдат дека го киднапирале пилотот на сирискиот воен авион што се урна во предградие на Дамаск.

Агенцијата „Ројтерс“ јавува дека пилотот Азам Еид од градот Хама е заробен откако со падобран се спуштил недалеку од местото каде што се срушил авионот.

Претходно, припадници на бунтовниците објавија дека сирискиот воен авион „миг-23“ паднал во делот кој е контролиран од припадници на ИД, веднаш по полетувањето од аеродромот „Дмејр“, источно од Дамаск.

Авионот најверојатно се урнал поради технички проблеми.