fbpx

Исечени дрвјата во спортскиот центар во Тетово

-

Откорнати се сите дрвја во спортскиот центар во Тетово, кој беше единствената слободна зелена површина во градот. Сечата ја извршил новиот закупец на овој простор, кој месецов почна да го реконструира центарот. Од Општина Тетово велат дека сечата на дрвата е направена нелегално.

„Оваа површина преставува градежно изградено и уредено земјиште со намена за спорт и за рекреација. Општина Тетово за просторот на спортскиот центар во Тетово има издадено само одобрение за поставување урбана опрема. Што се однесува до сечењето на дрвјата на оваа површина, инвеститорот што ги врши градежните работи не ја добил потребната согласност од страна на Јавното комунално претпријатие Тетово. Инспекторатот на Општина Тетово има отворено соодветна постапка и пријава против субјектот што го извршил ова дело“, велат од Општина Тетово.

Од новиот закупец на спортскиот центар, фирмата „Сат бус Тетово“, велат дека дрвјата, кои биле стари и болни, би преставувале опасност за идните посетители на спортскиот центар, кој за шест месеци треба целосно да биде реконструиран.

– Дрвјата беа трули, при поголем ветер се кршеа и паѓаа на земја и затоа одлучивме да ги исечеме, а заради безбедноста на идните посетители на спортскиот центар – изјави Агрон Илјази, преставник од фирмата закупец.

Тој додаде дека во спортскиот центар, каде ќе се донесе и нова урбана опрема за спорт и за рекреација, ќе бидат засадени повеќе од 200 дрвја, а 40 отсто од целата парцела ќе биде слободна зелена површина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...