fbpx

Иса Мустафа ќе биде кандидат за премиер на Косово

-

Иса Мустафа од Демократски сојуз на Косово ќе биде кандидат за премиер на Косово, пренесува приштинската телевизија „Кохавижн“.

Се очекува лидерите на коалицијата ВЛАН денеска да одржат состанок, на кој ќе биде објавен нов политички договор на коалицискиот блок, во кој освен АИК и ДСК, дел се и Иницијативата за Косово и движењето „Самоопределување“.

Изборите на Косово се одржаа на 8 јуни. Партијата на Хашим Тачи, ДПК, освои најмногу гласови и 37 пратенички места во собранието на Косово, но недоволно за формирање влада. Блокадата на ковоските институции веќе трае шест месеци.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download intex firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course